Kako prepoznati grudnjak koji vam dobro pristaje?

Kako prepoznati grudnjak koji vam dobro pristaje?

1. veljače 2024.

Karolína Marvánková

Urednik

Nosite li pravu veličinu grudnjaka? Većina vas će vjerojatno reći da, ali istraživanja pokazuju da oko 80 % žena ne nosi veličinu koju bi trebale! No kako prepoznati pravu veličinu?

Odabir veličine grudnjaka počinje mjerenjem. Za to upotrijebite krojački metar. Tijekom mjerenja treba biti zategnut, ali ne bi vas trebao stiskati. Također, uvijek pazite da je u vodoravnom položaju. Za određivanje veličine moramo znati opseg prsa preko grudi i ispod grudi.

Opseg preko grudi mjeri se na najširem dijelu prsa, kod žena je to obično preko bradavica. Sljedeću mjeru, tj. opseg ispod grudi, potrebno je mjeriti neposredno ispod grudi. Nakon što na ovaj način dobijemo mjere, lako možemo utvrditi točnu veličinu grudnjaka. Sve što trebate učiniti je u tablici veličina pronaći odgovarajuću veličinu navedenog proizvođača. No kako kod grudnjaka koji, na primjer, već imamo kod kuće znati da pristaje baš onako kako treba? Za vas smo napisali nekoliko savjeta kako lako prepoznati grudnjak koji vam dobro pristaje.

Opseg grudnjaka

Iako se na prvi pogled ne čini tako, pravilno odabran opseg grudnjaka ima vrlo važnu ulogu. On je taj koji bi trebao nositi većinu težine grudi, a ne naramenice, kako se često misli. Ako je opseg velik, ne može pravilno obavljati svoju funkciju i težina grudi leži upravo na naramenicama – to onda može uzrokovati bolove u ramenima i žuljeve od naramenica. A na kraju krajeva, ni grudi u takvom grudnjaku nemaju oblik kakav bi trebale imati. Pravilno odabran opseg treba čvrsto pristajati uz tijelo, ali mora biti dovoljno labav da slobodno dišete. 

Slijeva nadesno: opseg grudnjaka nisko, malen opseg grudnjaka, opseg previsoko

Astratex savjet:

Bolovi u ramenima također mogu biti znak da s grudnjakom nije sve u redu. Naime, njih često uzrokuje neprikladno odabran (veliki) opseg grudnjaka. Težina leži na naramenicama, što može čak i dovesti do znatnih bolova u ramenima (osobito ako žena ima veće grudi).

Velik i pravilan opseg grudnjaka

Stražnji dio ne bi se smio moći odmaknuti od tijela više od tri prsta. Stražnji dio treba stajati pod pravim kutom u odnosu na ruke, tako da kopčanje bude na istoj visini kao i prednji dio grudnjaka. Ni u kojem slučaju stražnji dio ne smije kliziti prema gore! To je jasan znak da je opseg prevelik.

Naramenice

Većinu težine grudi trebao bi nositi opseg grudnjaka, a ne naramenice. Naramenice se stoga nikako ne smiju urezivati! Istovremeno naravno ne smiju ni padati. Srećom, kod velike većine grudnjaka duljina naramenica može se regulirati, stoga ih trebate samo skratiti ili produljiti prema potrebi.

Astratex savjet:

Veličine košarica smanjuju se (ili povećavaju) proporcionalno veličini opsega. Košarica B je stoga manja kod opsega 70 nego kod opsega 80, a grudnjak 65D tako ima približno istu veličinu košarice kao 70C i 75B itd. Dakle, ako isprobavate npr. grudnjak veličine 75B i košarica vam je baš po mjeri, ali vam je potreban manji opseg, uz manju veličinu opsega trebate povećati broj košarice. Stoga biste trebali posegnuti za veličinom 70C.

Košarice

Jedan od znakova pogrešne veličine grudnjaka može biti i tzv. prelijevanje grudi, kada premala košarica ne može obuhvatiti cijelu dojku, pa se prelijeva i stvara neugledne kvrge. Naravno, može se pojaviti i suprotan problem. Ako je košarica prevelika njezini rubovi odmaknuti su od grudi, stoga se grudnjak pri kretanju izvija i grči na razne načine. Ako je veličina pravilno odabrana košarica treba pratiti liniju grudi i prirodno se na njih nastavljati – dakle ne smije se nigdje urezivati, ali ni stršati.

Velike košarice

Pravilna veličina košarica

Male košarice

Žice

U prednji dio grudnjaka ispod žica ne smije moći stati više od jedan prst. Kad podignete ruke prema gore, pravilno odabran grudnjak i dalje će ostati na istom mjestu. Prednji dio ne smije se podizati preko grudi! 

Svrha žica je podupiranje grudi. Kako bi ispravno obavljale tu funkciju žice moraju obavijati dojke, a ne se urezivati u njih. Kraj žica trebao bi se nalaziti ispod pazuha. Treba pripaziti i na to da žice u prednjem dijelu grudnjaka, na mjestu gdje se košarice spajaju, dobro prianjaju uz tijelo. Taj dio grudnjaka ne smije stršati, ali ni previše stiskati.