Kako pravilno čuvati kupaći kostim

Kako pravilno čuvati kupaći kostim

Kad ste već odlučili uložiti u visokokvalitetan kupaći kostim, želite da lijepo izgleda što je dulje moguće. Međutim, izdržljivost materijala i cjelokupne karakteristike ne ovise samo o cijeni proizvoda. O kupaćem kostimu treba pravilno brinuti. Slijedite ove upute kako bi vaša odjeća za plažu uvijek bila u izvrsnoj formi.

12. veljače 2025.

Denisa Stasinková

Urednik

Priprema za sezonu

Imate omiljen kupaći kostim koji vam služi već nekoliko godina? Testirajte ga prije nego ga ponesete „u akciju”. Obucite kupaći kostim kod kuće i otuširajte se u njemu. Zatim u još mokrom kupaćem kostimu ispred ogledala pažljivo provjerite je li se tkanina negdje poderala i vidi li se kroz nju. Time ćete spriječiti da pri prvom kupanju cijela plaža vidi više nego što ste htjeli.

Provjerite vire li iz kostima gumice ili niti. Na dnevnom svjetlu pogledajte i ima li na tkanini mrlja od proizvoda za sunčanje.

Dok nosite kupaći kostim pažljivo procijenite koliko vam stari model još odgovara. Žensko tijelo se stalno mijenja i sasvim je moguće da vam grudnjak koji vam je prošle godine oblikovao prekrasan dekolte ove godine više ne pristaje. Isto vrijedi i za donji dio.

Neka budu lijepi svako ljeto

☀️ Prije prve upotrebe 

Kupaći kostim operite u mlakoj vodi i pustite da se osuši u vodoravnom položaju. Košarice poduprite ručnikom ili pamučnom krpom kako bi zadržale oblik.

☀️ Što s mokrim kupaćim kostimom?

Za prenošenje bi ga bilo najbolje zamotati u ručnik ili krpu. U plastičnoj vrećici klor i sol lakše prodiru u vlakna te ih mogu oštetiti. Kad dođete kući odmah ga izvadite iz torbe za plažu.

☀️ Promijenite više komada

Jeste li znali da biste, ako ih nosite cijeli dan, trebali promijeniti barem dva kupaća kostima? Ako imate samo jedan, određeni dijelovi tijela, a ujedno i dijelovi kupaćeg kostima, mogu biti mokri cijeli dan. To nije dobro ni za vašu kožu ni za tkaninu kupaćeg kostima.

☀️ Namažite se prije oblačenja

Kreme za sunčanje, sprejevi i ulja ostavljaju mrlje na kupaćim kostimima koje je teško ukloniti. Kupaći kostim obucite tek nakon što se namažete i nakon što se proizvod dobro upije. Ako se mažete dok ga nosite, uvijek zavrnite dio kupaćeg kostima, namažite kožu, pustite da se malo osuši, a zatim vratite tkaninu na mjesto.  

☀️ Pranje, peglanje i sušenje

Kupaći kostim nakon svakog nošenja operite čistom vodom ili dodajte sapun s neutralnim pH. Nemojte upotrebljavati omekšivač jer negativno utječe na elastičnost vlakana. Kupaći kostim najbolje je sušiti na zraku u vodoravnom položaju. Izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost, sušilice i radijatore, kupaći kostim nemojte peglati. Izravno izlaganje visokim temperaturama narušava strukturu i boju materijala.

☀️ Što s mrljama?

Upotrijebite sodu bikarbonu koju ćete posuti direktno po mrlji. Ostavite neko vrijeme da djeluje i isperite. Može vam pomoći i nekoliko kapi bijelog octa dodanih u vodu, no pripazite na količinu kako ne biste oštetili boju.

Simboli za pranje

Kod njege donjeg rublja i kupaćih kostima važno je pridržavati se uputa na etiketi. Ovo su neki od simbola koji se mogu pojaviti.